POTPREDSJEDNICI:
Tome Krajinović i Joško Pavković
DIGITALNA EKONOMIJA OTVARA NOVA RADNA MJESTA

Prvo uvodno izlaganje dao je Vedran Kružić, pomoćnik ministra u Ministarstvu gospodarstva, koji je istakao da digitalna ekonomija raste 7 puta brže od tradicionalnog sektora, a da pri tome ostvaruje godišnji rast od 12%. Procjenjuje se da će u EU do 2020. nedostajati 900.000 stručnjaka iz informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT). Rast internetske trgovine već sada iznosi 22% ili 250 milijardi € na godišnjoj razini, a posebice raste u osobnoj potrošnji, koja u hrvatskom i europskom gospodarstvu čini do 60% BDP, što predstavlja veliki potencijal. Stoga je Europska komisija donijela u svibnju ove godine Strategiju jedinstvenog digitalnog tržišta za Europu u kojoj se predviđa ostvariti 415 milijardi € dodatnog rasta, te otvoriti 4 milijuna radnih mjesta samo u digitalnoj ekonomiji.
Kružić je posebice istakao da je ICT sve manje zasebni sektor, a sve više temelj razvoja modernih, inovativnih ekonomskih sustava, koji su ključ razvoja za sve ostale gospodarske grane. Samo se tako može razumjeti digitalna ekonomija, koja generira 75% vrijednosti u tradicionalnim sektorima. Pri tome je istakao da digitalna ekonomija zahtjeva nova znanja i vještine te potpuno nova zanimanja od big data analitičara, cyber security inženjera, cloud computing tehničara, 3D designera i robot programera. Za ovim će zanimanjima stalno rasti potražnja na tržištu rada, dok se predviđa da je do 2020. ugroženo više od 50% postojeći zanimanja ukoliko se ne prilagode digitalnim potrebama. Jasno sve to traži potpuno novi i drugačiji način edukacije koja postaje cijeloživotna, a obrazovni sustav kao i drugi sektori trebaju se prilagoditi tome, ako se želi ostvariti gospodarski rast.
Drugi uvodničar Daniel Hinšt, voditelj Službe za usluge i Centra unutrašnjeg tržišta EU u Ministarstvu gospodarstva, posebice je istakao koje su prednosti jedinstvenog digitalnog tržišta za Europu i koje sve prednosti i uštede vremena i novca one pružaju našem gospodarstvu koje pokušava uhvatiti korak s drugim gospodarstvima u EU.