Potpredsjednici:
Tome Krajinović i Joško Pavković
ENERGETSKA UČINKOVITOST U ZGRADARSTVU I ZAPOŠLJAVANJE

Uvodno izlaganje i prezentaciju pripremio je mr.sc. Željko Uhlir, zamjenik ministrice u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, ujedno član Predsjedništva GO HNS-a Grada Zagreba i član Interesnog odbora za gospodarstvo koji je istakao donesenu zakonsku regulativu u skladu s obvezama iz EU direktiva.
Posebno je značajna i obvezujuća provedba Direktive 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. iz koje proizlaze obveze zemalja članica da svake godine obnove 3% ukupne podne površine grijanih i/ili hlađenih zgrada u vlasništvu ili korištenju središnje vlasti od 1. siječnja 2014. godine. U slučaju neispunjavanja obveze, EU komisija može započeti službeni postupak zbog povrede prava Europske Unije.
U toj je direktivi također predviđeno da bez dodatnog trošenja proračunskih sredstava država cjelovito obnovi zgrade javnog sektora.
U Hrvatskoj se za provedbu Direktive planira potaknuti razvoj domaćeg ESCO tržišta. Za financiranje ESCO programa osigurava se 40% bespovratnih sredstava od ukupnog iznosa troškova za obnovu zgrada javnog sektora, dok HBOR/Poslovne banke odobravaju kreditna sredstva u iznosu razlike ulaganja od 60 %, a predviđeni rok otplate je 13 + 1 godina počeka. Jamstva ili kolaterale bankama za odobrene kredite osigurava HAMAG Invest – do iznosa od 80% kredita, a preostali dio od 20 % osigurava ESCO tvrtka.
Cilj je programa do konca 2015.g. ugovoriti i realizirati cjelovitu obnovu 200 zgrada javnog sektora, korisne površine oko 420.000 m2, te smanjiti potrošnju energije u obnovljenim zgradama za 30 - 60%, odnosno za oko 150 kwh/m2 godišnje, zatim smanjiti emisiju CO2 za približno 20.500 t godišnje, a s tim bi se pokrenule investicije u iznosu od približno 400 milijuna kn u tržište energetskih usluga.
"Najveći potencijal za velike energetske uštede je u stambenim zgradama u kojima se troši 42,3% od ukupno potrošene energije u RH" istakao je mr.sc. Željko Uhlir.
Energetska obnova stambenih zgrada podijeljena je na obnovu obiteljskih zgrada i na obnovu više stambenih zgrada za koje još nisu u cijelosti doneseni podzakonski akti kojima se uređuje ovo važno područje energetske obnove, obuhvaćeno Strategijom EUROPA 2020, kojom se predviđa do 2020 godine povećati energetska učinkovitost za 20%, uz povećanje od 20% obnovljivih izvora energije i smanjenje 20% ispuštanja CO2 u atmosferu. Provedba navedenih mjera osigurala bi energetsku učinkovitost i velike uštede energije uz zapošljavanje građevinskog sektora, koji je radi ekonomske krize u potpunoj stagnaciji.